Palikimas ir busto kreditas

Palikimas ir busto kreditas

Jau gerą dešimtmetį daugybė žmonių perka bustą. Pagrindinė perkančiųjų asmenų dalis, perka minėtą turtą iš kreditų. Kreditai dažniausi suteikiami ilgam laikotarpiui iki 30 metų. Per tokius ilgus laikotarpius žmonės miršta, todėl kyla klausimas, kaip suvaldyti tokią situaciją. Įstatymas vienareikšmių atsakymų, esant tokiai situacija neduoda. Teisingai suprasti situaciją galima išnagrinėjus tipinį atvejį.

Dvejų asmenų šeima su dviem vaikais prarado vieną iš tėvų. Kokie galimi suvaldymo situacijos variantai.

Pirmas variantas: šeimą turi busto kreditą. Įkeisto busto vertė mažesnė už  kreditą. Vaikai privalomai gauna ne mažesnę puses tos dalies, kuri kiekvienam iš jų tektu paveldint pagal įstatymą. Apytiksliai būtų po 40 procentų nuo paveldimos dalies (CK 5,13,5,20 str.).

Kaip galima pastebėti esant įtemptai situacijai fiziniai asmenys ne visada teisingai elgiasi tokiuose situacijose. Pateikus prašymą, dėl palikimo priėmimo našlys (našlė) ir vaikai gauna įkeistą turtą su visomis skolomis, kurios vertė gali būti didesnė už įkeista turtą. Kitaip tariant skolininkai gauna skola nuo kurios neįmanoma atsikratyti.

Prieš tai nurodyta situacija galima išspręsti kitaip, pasinaudojant CK 5.52 str,2 dal, bei 5.52 str.1.2 dal. Jeigu įpėdinis notarui pateiktame pareiškime dėl palikimo priėmimo nurodo, kad palikimą pageidauja priimti pagal turto apyrašą, turto apyrašas sudaromas ir įpėdinio atsakomybė už palikėjo skolas nustatoma šio kodekso 5.53 ir 5.54 straipsniuose nustatyta tvarka, ko pasiekoje priėmus palikimą pagal antstolio sudarytą turto apyrašą, už palikėjo skolas atsako tik paveldėtu turtu. Jeigu bent vienas įpėdinis priėmė palikimą pagal turto apyrašą, tai ir visi kiti įpėdiniai laikomi priėmusiais palikimą pagal turto apyrašą. Konsultacijos rengimo diena įpėdiniai nepatirs didelių finansinių praradimų. Situacija gali pagerinti ir mokamos našlaičių pensijos.